| ABOUT US |

| ALUMNI |


Professional Cricketers
University Cricketers
Professional Coaches
Club Cricketers
Junior County Coaches
Junior Cricketers
Cricket Canada Team
SLCA Team
Mavericks Cricket Institute
Akota Cricket Club Baroda
Rashtriya Nayak Chandra Shekhar Cricket Academy
South Australia Red Backs
Cricket Association of Nepal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

top Professional cricketers who have attended WCA Professional Cricket Development Programmes are -

  1. Mark Chilton - Lancashire
  2. Varun Chopra - Essex Academy
  3. Jamie Dalrymple - Middlesex
  4. Ian Fisher - Gloucestershire
  5. James Foster - Essex & England
  6. Paul Grayson - Essex & England
  7. Mark Hardinges - Gloucestershire
  8. Terrence Howes - MCC YC
  9. Ben Hutton - Middlesex
  10. Will Jefferson - Essex
  11. Ed Joyce - Middlesex
  12. Sven Koenig - Middlesex
  13. Robin Martin-Jenkins - Sussex
  14. James Middlebrook - Essex
  15. Chris Peploe - Middlesex
  16. Tim Phillips - Essex
  17. Stephen Randall - Nottinghamshire
  18. Zoheb Sharif - Essex
  19. Anurag Singh - Nottinghamshire
  20. Jeremy Snape - Leicestershire & England
  21. Stephen Snell - MCC YC
  22. Ed Smith - Kent & England
  23. Andrew Strauss - Middlesex & England
  24. Iain Sutcliffe - Lancashire
  25. Philip Weston - Gloucestershire
  26. Matt Windows - Gloucestershire
  27. James Lowe - Durham
  28. Gary Scott - Durham
  29. Gary Pratt - Durham
  30. Mark Davies - Durham
  31. Graeme Bridge - Durham
  32. Mark Stoneman - Durham
  33. Moneeb Iqbal - Durham
  34. David Barrick - Durham
  35. Mark Turner - Durham
  36. Danny Evans - Durham
  37. Graham Onions - Durham
  38. Philip Mustard - Durham
  39. Ben Harmison - Durham
  40. Shaun O'Brien - MCC YC
  41. Will Gidman - MCC YC
  42. Frederik Klokker - MCC YC
  43. Scott Newman - Surrey
  44. Richard Clinton - Surrey
  45. Michael Yardy - Sussex & England
  46. Michael Thornely - Sussex Academy
  47. Alex Loudon - Warwickshire & England
  48. Ravinder Bopara - Essex
  49. Alastair Cook - Essex
  50. Mark Pettini - Essex
  51. Antonio Pallidino - Essex
  52. Ben Scott - Middlesex
  53. Chris Whelan - Middlesex
  54. Eoin Morgan - Middlesex & Ireland
  55. Graeme Swann - ECB National Academy
  56. James Hildreth - ECB National Academy
  57. Michael Powell - ECB National Academy
  58. Paul Franks - Nottinghamshire
  59. Kadeer Ali - Gloucestershire
  60. James Pearson - Gloucestershire
  61. Chris Read - ECB National Academy
  62. Stephen Davies - ECB National Academy
  63. Luke Wright - ECB National Academy
  64. Gareth Batty - ECB National Academy
  65. Joseph Sayers - Yorkshire
  66. Richard Pyrah - Yorkshire
  67. Gerard Brophy - Yorkshire
  68. Andrew Gale - Yorkshire
  69. Matthew Wood - Yorkshire
  70. Anthony McGrath - Yorkshire & England
  71. Mark Lawson - Yorkshire
  72. Richard Dawson - Yorkshire & England
  73. Sam Spurway - Somerset
  74. Wes Durston - Somerset
  75. Matthew Wood - Somerset
  76. Carl Hopkinson - Sussex
  77. Michael Gould - Sussex
  78. Ben Brown - Sussex
  79. Michael Pedersen - MCC YC
  80. Lee Hodgson - MCC YC
  81. Richard Young - MCC YC
  82. James Benning - Surrey
  83. Chris Thompson - Surrey
  84. Simon King - Surrey
  85. Kyle Coetzer - Durham
  86. Ben Harmison - Durham
  87. Uzair Mohammed - Durham
  88. Ryan ten Doeschate - Essex & Holland
  89. Andy Flower - Essex & Zimbabwe
  90. Jim Troughton - Warwickshire & England
  91. Graham Napier - Essex
  92. Jimmy Adams - Hampshire
  93. Michael Carberry - Hampshire
  94. Benny Howell - Hampshire
  95. Liam Dawson - Hampshire
  96. Will Smith - Nottinghamshire
  97. Mohammad Akram - Surrey
  98. Jon Batty - Surrey
  99. Martin Bicknell - Surrey
  100. Ali Brown - Surrey
  101. Mark Butcher - Surrey
  102. Rikki Clarke - Surrey
  103. Jade Dernbach - Surrey
  104. Nayan Doshi - Surrey
  105. Rory Hamilton-Brown - Surrey
  106. Azhar Mahmood - Surrey
  107. Tim Murtagh - Surrey
  108. Jimmy Ormond - Surrey
  109. Mark Ramprakash - Surrey
  110. Neil Saker - Surrey
  111. Ian Salisbury - Surrey
  112. Stewart Walters - Surrey
  113. Ant Botha - Derbyshire
  114. Chris Taylor - Derbyshire
  115. Graeme Welch - Derbyshire
  116. Hassan Adnan - Derbyshire
  117. Greg Smith - Derbyshire
  118. Jake Needham - Derbyshire
  119. Steve Stubbings - Derbyshire
  120. Mark Lawson - ECB Development Squad
  121. Ollie Rayner - ECB Development Squad
  122. Tom Winslade - ECB Development Squad
  123. Sachin Vaja - ECB Development Squad
  124. Moeen Ali - ECB Development Squad
  125. Shaftab Khalid - ECB Development Squad
  126. Vikram Banerjee - ECB Development Squad
  127. Neil Edwards - Somerset
  128. Arul Suppiah - Somerset
  129. Michael Brown - Hampshire
  130. Jigar Naik - Leicestershire
  131. Darren Stevens - Kent
  132. James Tredwell - Kent
  133. Chris Murtagh - Surrey
  134. Arun Harinath - Surrey
  135. Chris Schofield - Surrey
  136. Simon King - Surrey
  137. Chris Nash - Sussex
  138. Gordon Muchall - Durham
  139. Jonathan Trott - Warwickshire
  140. Ian Westwood - Warwickshire
  141. Bhavik Patel - Warwickshire
  142. Greg Thompson - Ireland
  143. Umair Mohammed - Scotland
  144. Marc Rosenberg - Leicestershire
  145. Samit Patel - Nottingshamshire
  146. Rob Ferley - Nottinghamshire
  147. Andy McGarry (Coach)
  148. Faiyaz Azim
  149. Zach Richmond-Dixon
  150. Brandon Ward
  151. Cameron Mirza
  152. Luke Monger

top University Cricketers who have attended programmes are -

  1. Daniel Shilvock - Durham UCCE
  2. Alistair Maiden - Durham UCCE
  3. David Brown - Durham UCCE
  4. Paul McMahon - Oxford UCCE
  5. Mike Munday - Oxford UCCE
  6. Mali Richards - Oxford UCCE
  7. Tim Linley - Oxford UCCE
  8. Josh Knappett - Oxford UCCE
  9. Luke Parker - Oxford UCCE
  10. Omar Anwar - Oxford UCCE
  11. Nick Woods - Oxford UCCE
  12. Beth Wilde - Oxford UCCE
  13. James Morris - Durham UCCE
  14. Mark Phythian - Durham UCCE
  15. Nick Prowting - Durham UCCE
  16. Nick Lamb - Durham UCCE
  17. Paul James - Exeter University
  18. Mohammed Amin - Cambridge UCCE
  19. Philip Edwards - Cambridge UCCE
  20. Adam Patel - Leeds/Bradford UCCE
  21. Sam Reddish - Leeds/Bradford UCCE
  22. Duncan Snell - Leeds/Bradford UCCE
  23. Shaaiq Choudhary - Leeds/Bradford UCCE

top Professional Coaches who have attended WCA Professional Cricket Development programmes are -

  1. Graham Gooch - Essex
  2. John Emburey - Middlesex
  3. John Childs - Essex
  4. Jason Pooley - Middlesex
  5. Martyn Moxon - Durham
  6. Alan Butcher - Surrey
  7. Owen Dawkins - MCC YC
  8. Peter Moores - ECB National Academy
  9. David Parsons - ECB National Academy
  10. Mark Garaway - Somerset
  11. Kevin Sharp - Yorkshire
  12. Clive Radley - MCC YC
  13. Tony Middleton - Hampshire
  14. Chris Tolley - Nottinghamshire
  15. Paul Johnson - Nottinghamshire
  16. Andy Hurry - Somerset
  17. Jason Kerr - Somerset
  18. Nadeem Shahid - Surrey
  19. Simon WIllis - Kent
  20. Paul Farbrace - Kent
  21. Keith Piper - Warwickshire
  22. Brian O'Rourke - Ireland

top Club Cricketers

  1. David Lawlor
  2. Jimmy Skitt
  3. Phillip Norman
  4. Sam Seadon
  5. Himanshu Panjit
  6. Adrian Shankar
  7. Imran Patel

top Junior Coaches-

  1. Graeme West - Middlesex
  2. Russell Cobb - Leicestershire
  3. Sanjay Patel
  4. Sean Hooper
  5. Tim Gruyters
  6. Roland Lefebvre
  7. Albert van Nierop

top Junior Cricketers who have attended WCA Youth Cricket Development programmes are -

  1. Anand Ashok
  2. Sidarth Joshi
  3. Anish Patel
  4. Moyeen Pathan
  5. Jay Vara
  6. Ravi Gore
  7. Rishabh Kulkarni
  8. Kabir Toor
  9. Gurpreet Dhami
  10. Shabeel Dhami
  11. Amol Patel
  12. Deepesh Makwana
  13. Tom Nicoll
  14. Deepesh Makwana
  15. Amar Shanghavi
  16. Harveer Gandam
  17. Ravi Gore
  18. Amit Gore
  19. Sandeep Patel
  20. Gagandeep Singh
  21. Dhanjit Ghuman
  22. Harvinder Singh Uppal
  23. Anish Patel
  24. Josh Cobb
  25. Adam Burchnall
  26. Nil Patel
  27. Urvish Patel
  28. Pravir Sharma
  29. Tom Datnow
  30. Andrew Branigan
  31. Nick Brand
  32. Will Vanderspar
  33. Will Nicoll
  34. Alex Griffiths
  35. Christophe Alishe
  36. Graeme Davey - Holland
  37. Steven de Bruin - Holland
  38. Stijn Allema - Holland
  39. Ollie Lodder - Holland
  40. Chris Davey - Holland
  41. Max Balm - Holland
  42. Bob Entrop - Holland
  43. Maninder Kamboj - Holland
  44. Dave Bodde - Holland
  45. Hidde Maarleveld - Holland
  46. Alexei Kervezee - Holland
  47. Lucas Brouwers - Holland
  48. Mels Hartman - Holland
  49. Ferdi Vink - Holland
  50. Karel Vieler - Holland
  51. Chris Jones - Somerset
  52. Callum Haggett - Somerset
  53. Daniel Stickels - Kent
  54. James Goodman - Kent
  55. Ben Tibber
  56. Himanshu Pandit
  57. Matt Spriegel - Surrey Academy
  58. Laurie Evans - Surrey Academy
  59. Matt Mechan - Sussex Academy
  60. Sam Kelsal - Nottinghamshire Academy
  61. Nick Langford - Nottinghamshire Academy
  62. Adam Shepherd - Nottinghamshire Academy
  63. Ben McGuire - Nottinghamshire Academy
  64. Ben Milnes - Nottinghamshire Academy
  65. Kharanjit Singh Bansal - Nottinghamshire Academy
  66. Dominic Terkowski - Nottinghamshire Academy
  67. Scott Elstone - Nottinghamshire Academy
  68. Dan Mason - Nottinghamshire Academy
  69. Tom Oakes - Nottinghamshire Academy
  70. Tom Westley - Essex Academy
  71. Adam Wheater - Essex Academy
  72. Theeban Tavarasa - Essex Academy
  73. Jake Mickleburgh - Essex Academy
  74. Aaron West - Essex Academy
  75. Karan Singh
  76. Richard Chatterton
  77. Thijs Fischer - Holland
  78. Lesley Stokkers - Holland
  79. Maurits Offerman - Holland
  80. Tom Heggleman - Holland
  81. Ollie de Geus - Holland
 

 top Cricket Canada Team-

  1. ASHISH BAGAI: Captain
  2. ZUBIN SURKARI
  3. HIRAL PATEL
  4. RUVINDU GUNASAKARA
  5. PARTH DESAI
  6. HARVIR BAIDWAN
  7. GORDON TYSON
  8. NITISH KUMAR
  9. AKSHAY BAGAI
  10. AMARBIR HANSRA
  11. KARL WATHAM
  12. W D BALAJIRAO
  13. TREVIN BASTIAMPILLAI
  14. MANINDER AULAKH
  15. HENRY OSINDE
  16. Albert van Nierop
  17. Coach: PUBUDU DASSANAYAKE
  18. Manager: MICHAEL HENRY
  19. Mental Coach: MICHAEL CAULFIELD
  20. Video Analyst: RATHAN MOORTHY

 top SLCA Team-

  1. Sid Lahiri( Coach)
  2. Keith Medlycott ( Coach)
  3. Tim Handel ( Coach )
  4. Harveer Mahajan (Under 14 Middlesex)
  5. James Trower (Under 15 Surrey)
  6. Oliver Trower (Under 14 Surrey)
  7. Nikhil Rawal (Under14 Middlesex)
  8. Amar Verdi (Under 14 Surrey)
  9. Rajan Soni (Under 14 Surrey)
  10. Alex Milton ( Under 17 Worcester )
  11. Josh Allen. ( Under 19 Surrey)
  12. Adrian Taylor (Under 17 Surrey)
  13. Harry Allen (Under 16 Surrey)
  14. Sonny Cott (Under 15 Surrey)
  15. Oscar Kolk (Under 15 Surrey)
  16. Oli Batchelor (Under 15 Surrey)
  17. Dimal Patel (Under 15 Surrey)
  18. Phil Salt (Under 15)
  19. Rob Gardiner (Under 15)
  20. Guy Harper (Under 15)
  21. Tom Lace (Under 14 Middlesex)
  22. Ryan Patel (Under 14 Surrey)
  23. Barrie Medlycott (Under 13)
  24. Billy Zander (Under 13 Surrey)
  25. Freddie Zander (Under 11)
  26. Daniel Douthwaite
  27. Callum Green
  28. Max Subba Row
  29. Alistair Curran
  30. Giacomo Gray

 top Mavericks Cricket Institute-

  1. Andy McGarry (Coach)
  2. Faiyaz Azim
  3. Zach Richmond-Dixon
  4. Brandon Ward
  5. Cameron Mirza
  6. Luke Monger

 top Akota Cricket Club, Baroda-

  1. Gulam Mohamed Mehmood Ravat
  2. Vishal Jitubhai Raj
  3. Aditya Vasava
  4. Paramjit Katode
  5. Yousug Hanif Shaikh - Dubai, UAE - U22

 top Rashtriya Nayak Chandra Shekhar Cricket Academy-

  1. Bijas Haneefa
  2. Muneer T.M.
  3. Jamaludeen B.A.
  4. Dhanesh C.K.
  5. Abhirash Manu
  6. Bibin Chako
  7. Sreejith M.S.
  8. Asif K.M.
  9. Subihas U.
  10. Jasim Abdul Jabbar
  11. Dareesh  K. Dominic
  12. Krishanlal

 top South Australia Red Backs-

  1. Craig Howard
  2. Cullen Bailey
  3. Tim Davey

 top Cricket Association of Nepal-

  1. Captain Paras Khadka
  2. Gyanendra Malla
  3. Sharad Vesawkar
  4. Amrit Bhattarai
  5. Shakti Gauchan
  6. Basanta Gauchan
  7. Sanjam Regmi
  8. Binod Bhandari
  9. Pradeep Airee
  10. Anil Mandal
  11. Prithu Baskota
  12. Chandra Sawad
  13. Rahul Vishwakarma
  14. Subash Khakurel

DESIGNED BY TENNISONS.COM

COPYRIGHT WORLD CRICKET ACADEMY © 2005 | PRIVACY POLICY